בכתבה המתפרסמת היום הנתונים מסמרי שיער לגבי המצב הנוכחי ומה שעוד מחכה לנו מעבר לפינה…מה שכמובן מגביר את החרדה של כולנו – החולים בעבר, הווה ועתיד…

משרד הבריאות מגבש תכנית אב לשיקום המערכת ומודה: המצב אנוש

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "ישראל לא הגדילה את תקציב הבריאות ביחס לגודל הכלכלה מאז יותר מעשור וכתוצאה מכך חלה הידרדרות חדה באיכות ובזמינות שירותי הבריאות"

מערכת דוקטורס אונלי 24.10.2018, 09:14 עריכה

מתוך הכתבה:

משרד הבריאות החל לגבש תכנית אב לשיקום מערכת הבריאות. עלותה מוערכת בשלושה מיליארד שקל שיתפרסו על פני כמה שנים ויוכללו בתוך בסיס התקציב, כך מדווח הבוקר (ד') היומון "כלכליסט". התכנית מתייחסת להתמודדות מערכת הבריאות עם העלייה הצפויה בשירותי בריאות נוכח הזדקנות האוכלוסיה והעלייה בצפיפות במחלקות האשפוז והתארכות התורים לקבלת שירותי בריאות.

על פי הדיווח, התכנית המתגבשת ועדיין בשלבים ראשוניים בלבד, מצביעה על היעדר תקצוב כבעיה המרכזית של מערכת הבריאות. ישראל לא הגדילה את תקציב הבריאות ביחס לגודל הכלכלה מאז יותר מעשור  וכתוצאה מכך חלה הידרדרות חדה באיכות ובזמינות שירותי הבריאות, ציין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כאשר הציג סדרת נתונים בדיון עם נציגי מכון המחקר ברוקדייל המייעץ למשרד.

בדיווח נמסר כי בר סימן טוב הציג את הנתונים בתחילת החודש בניו יורק בפגישה שבה נכחו מומחים לנושאי בריאות, כלכלנים ויועצים של מכון ברוקדייל. מכון המחקר הוא שותפות בין הג'וינט העולמי לממשלת ישראל. עוד נמסר כי נציגים של משרד האוצר שנכחו בפגישה בניו יורק התנערו מהתכנית ומהנתונים שהוצגו שם בנימוק שהם "סובלים מרצף בעיות מתודולוגיות קשות" וכמו כן, אין בה הצעה כיצד לממנה.

בין הנתונים שהציגו אנשי משרד הבריאות: המחסור בתקציבים ("תת תקצוב כרוני") מוביל את אזרחי ישראל לנצל פחות את שירותי הבריאות כאשר חלה כבר ירידה של כ־1% בצריכה לנפש של שירותים בבתי חולים לשנה בממוצע וירידה בשיעור דומה בביקורים אצל רופאים בקופות החולים. במדינות ה־OECD, נרשמה עלייה של 1%‑2% בממוצע בשני הפרמטרים הללו.

זמני ההמתנה הממוצעים בחדרי מיון בישראל גדלו ב־17.7% בתוך ארבע שנים – משעתיים וחצי ב־2012 לכמעט שלוש שעות ב־2016. שיעור המטופלים שהמתינו יותר מחמש שעות לקבלת טיפול בחדרי מיון זינק כמעט ב־20%, מ־17% ל־22%. זמן ההמתנה הממוצע לפגישה עם רופא מומחה בקופות החולים גדל מ־16.4 יום ב־2011 ל־23.4 יום ב־2018 – עלייה של יותר מ־40%.

ההוצאה על ביטוחים פרטיים גדלה כדי יותר מפי שניים בתוך שש שנים בלבד, מ־948 מיליון שקל ב־2010 לכשני מיליארד שקל ב־2016. שיעור האוכלוסיה המשלמת על ביטוח בריאות פרטי זינק מ־34% ב־2010 לכ־45% ב־2016. ההוצאה על ביטוחים משלימים עלתה בכ־60%, מכ־2.3 מיליארד שקל ב־2010 לכ־3.8 מיליארד שקל ב־2016, שבה 75% מאוכלוסיית ישראל שילמה על ביטוח משלים.

על פי תחזיות משרד הבריאות, שגם הן הוצגו בפגישת מומחים זאת, מסר העיתון, אם לא יתבצעו שינויים עמוקים, אזי ב־2027 אזרחי ישראל יממנו מכיסם הפרטי כ־42% מההוצאה לבריאות, לעומת 37% כיום וזמן ההמתנה הממוצע לרופא מומחה בקופות החולים יגיע לחודש ימים, לעומת 23 יום כעת

היום יותר מתמיד אנו זקוקים לכל אחת ואחד – להצטרף למסע החברתי ולפחות "לשים את האצבע בסכר" – יש המון מה לעשות בכל אחד מהמיזמים של המסע החברתי להבראת הרפואה!