פיילוט ראשוני הופעל בדצמבר 2017

קורסים של אוריינות בריאותית (במובן של שיפור איכות חיים ושימוש מושכל במשאבי בריאות ורפואה) ברמה אקדמית, המיועדים לפעילים חברתיים עם זיקה לנושאי בריאות ותחושת שליחות להבריא את המערכת. פעילי הבריאות יפעלו בקהילתם להעברת התכנים והמיומנויות הנדרשות. הגברת האוריינות הבריאותית בקהל הרחב, תפחית תחלואה לאורך זמן ארוך בקרב המשפחה והקהילה. בכך גם, תצמצם עומס מיותר על צוותי רפואה ותאפשר הארכת זמן רופא/איש צוות רפואי הניתן למטופלים קשישים ומורכבים.  הפחתת עומס הפונים לצוותי רפואה, תפחית שחיקתם ותפחית טעויות הגורמות לתחלואה יאטרוגנית יקרה במטבעות של בריאות ועלויות כספיות.

 

כיצד משתלב המיזם במטרה העיקרית? (צמצום הפער בין רמת הרפואה לשירות הרפואי) ככל שהאוריינות הבריאותית של האוכלוסייה תשתפר, כך תשתפר בריאותם וכך גם יזדקקו פחות לשרותי הרפואה. הפחתת צריכת היתר של השרותים תאפשר לספק ביתר קלות רפואה ברמה גבוהה למטופלים.

האימפקט הרוחבי של המיזם – התפשטות הקורסים למרבית ישובי המדינה כך שמספר האנשים שירכשו את האוריינות הבריאותית יעלה בהתמדה.

האימפקט המתמשך – בכל ישוב יופעלו קורסים אחד אחר השני לאורך שנים רבות, תוך טיוב ההשפעה על רמת האוריינות הבריאותית על פי בחינתה מעת לעת.

חזון מיזם פעילי הבריאות

תושבי המדינה יהיו בעלי אוריינות בריאותית גבוהה וייהנו מאיכות חיים משופרת ומהאפשרות לקבל טיפול רפואי איכותי.

התפוקות הנדרשות במיזם:

הקמת קורסי פעילי בריאות בהם מכשירים אנשים שיהיו מסוגלים לקדם הן את האוריינות שלהם (ובריאות משפחתם) והן את אוריינות אנשים ומשפחות בקהילתם באמצעות מיזמים אישיים. התפוקה הנמדדת – מספר הקורסים לאורך זמן לישוב/אוכלוסיה נתונה. בנוסף, מספר המיזמים האישיים בקהילה המנוהלים ע"י פעילי הבריאות ומספר התושבים המעורבים במיזמים אלו לאורך זמן. מדידת האימפקט על פי נכונות גוברת של אנשי הקהילה להשתתף בקורסים ובמיזמים הקהילתיים.

בכל קורס לומדים הפעילים מידע עדכני ושימושי בעשרים נושאי ליבה בבריאות ורפואה הקשורים לאוריינות הבריאותית. מדידת התפוקה על פי מבחני ידע (לפני מול אחרי). מדידת אימפקט הקורס על פי שינויים במדדי בריאות ומדדי צריכת שרותי רפואה בהשפעת הקורס.

יחד עם המידע, עוברים הפעילים הכשרה במיומנויות העברת המידע לאנשים ולקבוצות בקהילה מתוך מטרה לסייע להם בשינוי אורחות חיים והתנהגות בריאותית. מדידת האימפקט תהיה תוך בחינת מיומנויות הפעילים (הקלטת משחק תפקידים לפני ואחרי הקורס) וכן מספר האנשים ששינו התנהגות בריאותית לאורך זמן בהשפעת פעילי הבריאות כולל מידת השינוי בהתנהגות. תתבצענה תצפיות של הפעילויות בקהילה וקבוצות מיקוד של הפעילים והתושבים שהיו מעורבים בתהליך.

יעילות המיזם תבחן על פי היחס בין ההשקעה של המשאבים הנדרשים במיזם לבין התפוקות הכרוכות בשיפור האוריינות הבריאותית מבחינת חסכון בעלויות בריאות (כולל עלויות רפואת יתר, תחלואה יאטרוגנית ועוד) ושיפור בריאות המעורבים במיזם בהיבטי רווחים משנות בריאות ואיכות חיים משופרת.                    

המיזם יהיה מלווה במתווה מחקרי של חוקרי מכון גרטנר

 

הרשמה לקורס פעילי בריאות

מה חדש במיזם פעילי בריאות

השמרו מדוקטור גוגל – סרטון נחמד וחשוב!

השמרו מדוקטור גוגל – סרטון נחמד וחשוב!

קבוצת רופאים מוכשרים שפונים באמצעות סרטונים ושירים
אוי וויי! איך לא ידענו שיש בעיה במערכת הבריאות? בוקר טוב!

אוי וויי! איך לא ידענו שיש בעיה במערכת הבריאות? בוקר טוב!

המסע החברתי להבראת הרפואה מתריע מזה כשנתיים
חייבים לאחד כוחות בנושאי תזונה בריאה – החל מגיל הגן ועד לותיקים

חייבים לאחד כוחות בנושאי תזונה בריאה – החל מגיל הגן ועד לותיקים

במסגרת מיזם פעילי הבריאות נפתחים כעת עשרות
נדרש סדר עדיפויות אנושי במערכת הבריאות! הכיצד?

נדרש סדר עדיפויות אנושי במערכת הבריאות! הכיצד?

עוד מאמר מצוין של דר' יואב יחזקאלי
באיזו מפלגה שמים את הדגש על הביטחון הבריאותי שלנו?

באיזו מפלגה שמים את הדגש על הביטחון הבריאותי שלנו?

מאמר חדש בישראל היום – לקראת הבחירות

הצטרף לקורס

נא לרשום פרטים כדי להצטרף לקורס.

אנא מלא אזור מגורים.

סרטוני קורס פעילי בריאות