המסע החברתי להבראת הרפואה מתריע מזה כשנתיים על הצורך הדחוף ביותר לפעולה יסודית ומועילה. הפתרון הוא לא בהגדלת מספר מיטות המיון והאשפוז, אלא בהדרכת הציבור להיות בריאים יותר (מיזם פעילי בריאות) ובחיזוק רפואת המשפחה המקצועית שיכולה לקצץ בעשרות אחוזים את הפנייה למיון ולאשפוזים ובמקביל טיפול יסודי בשחיקת אנשי הצוות הרפואי. כן, יש כלים מהמוכן לכך!!

"מערכת הבריאות בישראל לא בדרך לקריסה – היא כבר קורסת וגוססת"

עדויות של רופאים, אחיות וראשי איגודים רפואיים מדיון החירום בכנסת על המשבר במערכת הבריאות: חדרי המיון מפוצצים, סטז'רים נותרים לבדם לטפל בחולים, תמותה מזיהומים, עומס וצפיפות במחלקות

"המחלקות הפנימיות בבתי החולים סובלות מהזנחה של עשורים שלמים שבהם לא הושקעו המשאבים הנדרשים על מנת לספק רפואה מיטבית ברמה שמתאימה לשנת 2019 לאזרחי מדינת ישראל". כך אמר אתמול (ג') יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית, פרופ' אבישי אליס, המשמש כמנהל מחלקה פנימית ג' ב"בילינסון", בהופעתו בדיון חירום מיוחד שהתקיים בכנסת על המשבר במערכת הבריאות.

"העומסים הכבדים של המאושפזים בפנימיות הרבה מעל ל-100% תפוסה ועד ל-200% הם תוצאה של ההזנחה הזו. זמני המתנה ממושכים מדי לבדיקות ופעולות רפואיות, הם הביטוי להזנחה הזו. כאשר מדברים על קריסת מערכת הבריאות, הכוונה בעיקר למחלקות הפנימיות שהן הבסיס של מערכת האשפוז", ציין אליס.

עוד אמר פרופ' אליס: "מעט מדי רופאים מומחים ומתמחים פוגשים את המטופלים, כך גם מספרן של האחיות והעוסקים במקצועות הבריאות. כולם אינם מסוגלים להעניק את תשומת הלב הנדרשת לבדיקה, לכתיבת תכנית טיפול, למעקב ובעיקר ליצירת הקשר החשוב כל כך בין הרופא למטופליו, ולכך יש להוסיף את השחיקה של הצוותים כולם".

ח"כ יעל גרמן (כחול-לבן) לשעבר שרת הבריאות, מיוזמי הדיון המיוחד (יחד עם הח"כים רויטל סויד ואיציק שמולי) אמרה בדיון: "בתקופה רגילה היה מתקיים דיון  מסודר בוועדת הבריאות ומנהלי קופות החולים, ארגוני הרופאים והחולים היו מעידים בו על מה שמתרחש בשטח. לכן החלטנו למלא את היעדרה של ועדת הבריאות ולעדכן את חברי הכנסת והציבור הרחב בתמונת המצב".

ד"ר ריי ביטון, מתמחה ב"אסותא-אשדוד", תיארה את המצב בחדרי המיון: "אנחנו לא מוכנים לקחת אחריות על המצב הנוכחי בחדרי המיון ובמחלקות. בשני שליש מהיממה כל הרפואה הציבורית על כתפי המתמחים. המצב קטסטרופה. חדרי המיון מפוצצים. זמן ההמתנה בהם יכול להגיע עד שמונה שעות. היו כבר מקרים של הרבה יותר. כשרופא צעיר עובד 26 שעות ברצף וצריך לקבל החלטות גורליות, הוא מרגיש שיכור מעייפות ומחוסר ריכוז".

ניצן עטיה, סטז'רית ברמב"ם, הוסיפה: "אנחנו שני סטז'רים הנמצאים לבדנו במחלקה. הרופאים מתנצלים שאין להם זמן ללמד. העומס לא מאפשר זאת. אפשר לדבר על תוספת מיטות, אבל לרופאים אין פתרון. מצפים מאיתנו למתוח את השעות ביום עד קצה גבול היכולת. יש לי לא מעט חברים שמדברים על לעזוב את התחום (רפואה). לא מוכנים להתקרב לעבודה בבתי החולים".

מיכל ברמי, אחות, ציינה: "מערכת הבריאות לא בדרך לקריסה – היא כבר קורסת וגוססת. מדינת ישראל אשמה בכך ש-5,000 בני אדם מתים מזיהומים בבתי החולים בכל שנה. אבל כשמגיע אלינו חולה המקורב לחבר כנסת כלשהו, פתאום יש חדר בשבילו. ואם הוא מחסידות גור? אפילו שלושה חדרים יש בשבילו".

רן סער, מנכ"ל "מכבי", דיבר על הקיצוץ בתקציב הבריאות: "יש חוסר איזון כלפי מערכת הבריאות. משרד האוצר חזק מדי על החולים ועלינו. אנשי האוצר מצדיקים לפעמים את השחיטה התקציבית בבריאות בכך שזה 'לא כלכלי' לטפל בחולים, זה עולה כסף. קל לוותר על החולים כי אין להם קול פוליטי ואנשים בריאים לא יוצאים לרחובות עבור החולים".

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר), אמר בדיון: "חולים מאושפזים במסדרונות וזה מתחיל להתקדם לחדרי המדרגות וחדרי האוכל. עוד מעט יעלו על הגג. המערכת הפוליטית משותקת. מה צריך לקרות כדי שאנשים מכל המפלגות יבינו את עוצמת המשבר?".

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר ההסתדרות הרפואית, סיפר: "אתמול בבוקר, במחלקה שבה 34 מיטות, שכבו 50 חולים. חלקם במסדרון אחרי ניתוח. אחר כך מתפלאים שאנחנו נתקלים בתופעה של זיהומים בבתי החולים. קיימת בעיה בסיסית בשיטה: הקופות ובתי החולים נזרקים לקולוסיאום. אומרים לנו להילחם אחד בשני. כל שנה הגירעון רק מעמיק. צריך לשנות את השיטה ולתקן את חוק הבריאות הממלכתי. צריכים מבוגר אחראי שייקח את המושכות ויעשה סדר במערכת".

"ישראל מזדקנת וזה לא חדש", הוסיף יו"ר איגוד הפנימאים פרופ' אליס. "תוסיפו לכך את מורכבות התחלואה שרק הולכת ועולה ותקבלו: יותר חולים, יותר מאושפזים מבוגרים, עם יותר מחלות ויותר מחלות מורכבות. הרופאים הפנימאים הם מנהלי הטיפול של החולים המורכבים. אנו נזקקים למכונים השונים לצורכי אבחון ומתאמים בהתאם את הטיפול עם המומחים הספציפיים". פרופ' אליס הדגיש גם את התפקיד המרכזי של המחלקות הפנימיות בהכשרת הדור הבא של הרופאים ולהכשרת הסטודנטים: "לא משנה כמה שנים עברו מאז הסטאז' וההתמחות ובמה אתה עוסק היום, אין רופא שאיננו זוכר את הטיוטור שלו, המנחה, במחלקה הפנימית שפתח לפניו את הצוהר לעולם הקליני. לדבריו, במחלקות הפנימיות מטופלים 25% מכלל המאושפזים בכלל בתי החולים בארץ מדי שנה – 330 אלף מאושפזים בשנה. כל מאושפז רואה במהלך האשפוז שלו ארבעה מבקרים – 1.3 מיליון איש הפוקדים את המחלקות הפנימיות מדי שנה. "זה מספר האזרחים החווים אותנו בכל שנה", ציין אליס. "מדינת ישראל, ציין עוד פרופ' אליס, "נמצאת באחד המקומות האחרונים בדירוג מדינות ה-OECD בשיעור מיטות האשפוז בכלל ובשיעור מיטות האשפוז במחלקות הפנימיות בפרט. התפוסה במיטות אשפוז אלו היא הגבוהה ביותר בעולם. אלו הם נתוני ה-OECD. אין עליהם ויכוח וזאת המציאות שבה אנחנו עובדים. פרופ' אליס הדגיש כי המלצות ועדת טור כספא לשיפור מצב המחלקות הפנימיות לא יושמו עד כה: "בפעם הראשונה במדינת ישראל, ברורה התמונה אליה כיצד צריכה מחלקה פנימית בישראל להיראות על מנת להבטיח טיפול רפואי מקצועי, ראוי ומכבד לכלל אזרחיה, אלא שלצערנו ביצוע ההמלצות מתעכב עקב המצב הפוליטי והאתגרים התקציביים. האיום הבטחוני מצפון ומדרום איננו עולה על המשבר במערכת הבריאות ובמחלקות הפנימיות. כשם שאנו ערים למציאות הבטחונית יש להיערך לשבר שיגיע בתוך הבית במחלקות הפנימיות".

בסיכום דבריו אמר פרופ' אליס: "אין תחליף למחלקות הפנימיות – לא באשפוזי הבית ולא ברפואה הפרטית. כולם, עשירים ועניים, יהודים וערבים, מזרחיים ואשכנזים, דתיים וחילונים, יגיעו למחלקות הפנימיות. עלינו לעצור את מסלול ההידרדרות ולהתחיל לאמץ את המסקנות והתכניות שהציעה ועדת טור כספא, והדבר הזה הוא בידיכם חברי הכנסת".

לדיון לא הגיע סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. כמה מהמשתתפים מסרו ל"ישראל היום" שלשכת סגן השר הפעילה עליהם לחצים שלא ישתתפו בדיון – אבל משרד הבריאות הכחיש זאת.

המסע החברתי: אם שמתם לב לידיעות בעיתונות – הציעו להוסיף 40 מיליון לחיזוק חדרי המיון (איך??) ובאותה נשימה לקצץ 170 מיליון מתקציב משרד הבריאות!!
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן