מצד אחד ועדת חקירה אזרחית ומצד שני התעוררות במערכת הפוליטית

הוקמה ועדת חקירה אזרחית לבדיקת הסיבות לקריסת מערכת הבריאות

משפטנים, רופאים ואנשי אקדמיה יזמו הקמת ועדת חקירה אזרחית לבחינת מדיניות האוצר וקריסת מערכת הבריאות הממלכתי | השופטת בדימוס ד"ר דפנה אבניאלי העומדת בראש הוועדה: "נגבה עדויות ונסיק מסקנות"

בראש הוועדה יעמדו ד"ר דפנה אבניאלי, שופטת בדימוס בבית המשפט המחוזי בתל אביב ומיכל לויט שהיתה שופטת בבית הדין לעבודה בתל אביב. שאר חבריה: ד"ר עדי ניב יגודה, מומחה למשפט רפואי ומדיניות בריאות, פרופ' עמוס שפירא, דיקן לשעבר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ובמרכז האקדמי כרמל בחיפה; פרופ' מרדכי שני, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות ומנהל המרכז הרפואי שיבא, חתן פרס ישראל; ד"ר זאב פלדמן, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה של הילד ב"שיבא", סגן יו"ר הר"י ויו"ר ארגון רופאי המדינה; פרופ' גבי בן נון, כלכלן מאוניברסיטת בן גוריון ולשעבר סמנכ"ל במשרד הבריאות; ד"ר נילי קרקו-אייל מהמכללה למינהל; אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחים והאחיות; ופנינה רוזנצוייג, מנכ"לית עמותת נאמן, נפגעי שבץ מוחי וחברת הנהלה באגודה לזכויות החולה.

בהודעה לתקשורת לרגל היוזמה נאמר עוד כי "הוועדה תבחן את מתווה המינהל לתכנון אסטרטגי  וכלכלי במשרד הבריאות, שהוגש לממשלה בינואר לשיקום מערכת הבריאות ומתווים נוספים, ותגיש מסקנות והמלצות בתוך זמן קצר למתווה יישומי מיידי שיבטיח שיקומו ועתידו של ביטוח הבריאות הממלכתי עבור אזרחי ישראל ותציג את יכולתה של מערכת הבריאות הציבורית לספק שירותי בריאות בצורה ראויה ושוויונית לכלל האזרחים".

ד"ר אבניאלי אמרה: "מערכת הבריאות הציבורית נמצאת במשבר קשה ומתמשך. כולנו שומעים את קולות החולים הזועקים ממסדרונות בתי החולים, את תלונות הרופאים והאחיות הקורסים תחת נטל העבודה, את התחנונים לתרופות שאינן בסל הבריאות, לתוספת מיטות ותקנים. אסור להתעלם מהקריאות האלו. אי אפשר להשלים עם רפואה שאיננה יכולה לספק שירותי בריאות  סבירים, המגיעים לכל אדם בישראל. הגיע הזמן לעשות שינוי ולתת לאזרחים את מה שמגיע להם, לתקן את העיוות הנמשך שנים. כמעט כולם הרימו ידיים – לא אנחנו.

"ועדת חקירה אזרחית", הוסיפה השופטת-בדימוס ד"ר אבניאלי, "זה מונח שאנחנו לא מכירים. בדרך כלל מתמנות ועדות ממשלתיות, או על ידי מבקר המדינה או בחוק. כאן זו יוזמה אזרחית טהורה. הגיע הזמן לחקור נושא המעניין את אזרחי המדינה כאשר לא היתה קריאה לחקור אותו באמצעות המדינה. לכן קם הגוף הזה – ועדת חקירה אזרחית. יש לנו פריסה רחבה של אנשי מקצוע, כדי לאפשר לאנשים לבוא ולהציג את הסיפור שלהם בפני הוועדה. כוועדה חוקרת צריכים לחקור את העדויות ולהסיק מסקנות. במסגרת הוועדה, ניתן המלצה. לא צריך להמליץ על רמת הרופאים או על מכשור אלא להמליץ שהקצאות הכספים למערכת תהיה נכונה יותר ומתאימה לצרכיה של מדינת ישראל". ד"ר אביאלי הודיעה כי בימים הקרובים יקרא הציבור להפנות לוועדת החקירה עדויות ולשם כך תיפתח תיבת מייל כדי שכל אזרח יוכל להציג את עדותו. "נשתמש גם ברשתות חברתיות", הדגישה. "שמנו לנו מטרה לפעול במהירות. יהיו שלוש ישיבות שכל אחת תוקדש לנושא אחר. עד  15 באפריל יהיו מסקנות".

ד"ר יניב יגודה, שישמש תובע מיוחד מטעם הוועדה, אמר: "הזקנה במסדרון והתור הארוך לניתוח – זה לא גזירת גורל אלא יד מכוונת שמובילה את המערכת למצב שבו היא נמצאת כיום. אנחנו רואים ייבוש תקציבי, מערכת הפוגעת בכוונה במטפלים ובחולים כאחד. בוועדה אנסה לחשוף לראשונה איך מדינת ישראל אונסת את קופות החולים לחתום על הסכמים בניגוד לרצונן כדי שלא יממשו החלטות בג"ץ. איך הקופות ובתי החולים נדרשים לחתום על הסכמים המונעים מהם לקבל דמי אשפוז. מצב מערכת הבריאות הביא אותנו לשפל וחייבים לשנות אותו".

יו"ר האגודה לזכויות החולה, שמוליק בן יעקב, הוסיף: מערכת הבריאות נחשבת לאחת הטובות בעולם. מכל העולם מגיעים ללמוד מאיתנו. אז איך הגענו למצב הקשה של מערכת הבריאות? התשובה היא מדיניות מכוונת של האוצר לייבש את מערכת הבריאות. האוצר הקטין את ההוצאה הלאומית לבריאות. 20 מיליארד שקל חסרים כיום לבריאות".

ד"ר זאב פלדמן, סגן יו"ר הר"י ויו"ר אר"מ: "המערכת נמצאת באי ספיקה. אני לא יודע אם זה מכוון, אבל זה בהחלט מחדל. לא התאימו את גידול המערכת לגידול האוכלוסיה. לא התאימו לטכנולוגיות ולמדדי יוקר הבריאות. אני זועק את זעקת מי שנמצא בחזית".

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות: "מערכת הבריאות בגרעון ובקריסה מתמשכת. חולים מחכים שעות במיון לפני שמועברים למחלקה. עוד מעט ישכיבו את החולים בקומות כמו בבית קברות. לקחו לחולים את הכבוד. אני שנים נמצאת במערכת הבריאות, ויודעת מה קורה. הגיע הזמן להגיד: עד כאן".

פנינה רוזנצוייג, מנכ"לית עמותת נאמן: "אין קונצנזוס גדול יותר מאשר צה"ל ומערכת הביטחון. אבל מדי יום מתים 12 אנשים בגלל זיהום במערכת הבריאות – כ-4,000 עד 6,000 בשנה, ואת סיפור המוות המיותר שלהם אנחנו לא שומעים. ישראל איננה משקיעה תקציבים משמעותיים ברפואה מונעת ורפואה בקהילה כדי למנוע את מגפת ההשמנה הגורמת למחלות כמו שבץ. ראוי שתקציב מערכת הבריאות יהיה זהה לתקציב מערכת הביטחון".

ד"ר שני שילה, מנכ"לית העמותה הישראלית לסרטן ריאה: "אני רואה את המלחמות היום יומית של כל חברי העמותה. הגיע הזמן להתאחד סביב נושא הבריאות".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס: "אדרוש את תיק הבריאות – די להוצאה להורג של חולים"

בביקורה בבית החולים העמק בעפולה הטיחה יו"ר מפלגת גשר ביקורת קשה כנגד סגן שר הבריאות ושר האוצר והאשימה אותם בהזנחת מערכת הבריאות הציבורית

ביקורת חריפה במיוחד, שהופנתה כנגד בכירים בהנהגת המדינה שהואשמו בהזנחת מערכת הבריאות הציבורית, השמיעה אתמול (ד') חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס, יו"ר מפלגת גשר, המתמודדת על קולות הבוחרים לקראת הבחירות לכנסת בעת סיור בבית החולים העמק בעפולה. במהלך הביקור נפגשה לוי-אבקסיס עם מנהלי בית החולים, חולים, רופאים, אחיות ועובדים.

בסיום הסיור אמרה: "ראיתי מקרוב כיצד לא הושקעו בבית החולים הזה הכספים הנדרשים על מנת לקיים רפואה טובה כפי שמגיע לתושבי האזור. בבית החולים הזה אין מספיק מיטות אשפוז, יש עומס בלתי נסבל על הצוותים הרפואיים, אין מספיק מכשור מתקדם. גם בית החולים הזה יקרוס אם לא יעניקו לו את התקציב הנדרש".

בהמשך אמרה: "אני מבקשת לומר כאן את המשפט הנורא הזה: 'הגיע הזמן להפסיק את ההוצאה להורג של חולים בבתי חולים!'".אחר כך הוסיפה: "אי אפשר לכנות אחרת, פרט להוצאה להורג, את העובדה ש-5,000 בני אדם מתים מוות מיותר מדי שנה כתוצאה מזיהום נרכש בבתי החולים, 13 בני אדם מדי יום, 20 אלף רק בקדנציה האחרונה שזה יותר מאשר בכל מלחמות ישראל וחללי הטרור מאז מלחמת השחרור ועד היום.

"אבל זו לא מגפה שאין לה פתרון. זו איננה גזירה משמיים. זה רק עניין של רצון, נכונות ותקציב. יש לכך פתרון. יש תכנית עבודה מסודרת. הבעיה הזאת נחקרה, נלמדה והטיפול בה הצליח, אבל בפינלנד. שם הצליחו למנוע כמעט לחלוטין את המוות המיותר הזה כתוצאה מזיהומים נרכשים בבתי החולים.

"לכן, 'גשר' בראשותי, כשתהיה, לאחר שייוודעו תוצאות הבחירות, לשון המאזניים, לא תאפשר הקמת הממשלה הבאה ללא הפקדת תיק הבריאות בידי וללא קבלת כלים ותקציב לשם הצלת מערכת הבריאות מפני קריסה; ללא טיפול באוכלוסיה המתבגרת, לצד הטיפול באי השוויון ובקידום מערכת החינוך". אבקסיס ציינה עוד כי "אחרי מערכת הבחירות הזאת יהיה בידי, לראשונה הכוח להכריע מי יהיה ראש הממשלה. מי שירצה, ייאלץ לשרת את הציבור ולאפשר לי להפסיק את הקטל בבתי החולים, להפסיק את המצוקה של החולים במערכת הבריאות, להפסיק את שחיקת הרופאים והצוותים הרפואיים, להפסיק את ההתעללות בחולים ובמשפחות".

בהמשך הפנתה את חצי הביקורת כנגד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שר האוצר משה כחלון וגם נגד שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן. "ליצמן", אמרה ח"כ לוי-אבקסיס, "לא אדיש, לכחלון אכפת וגם לגרמן – שאצלה התחילה ההידרדרות הנוראה הזאת. היא באמת היתה רוצה. אלא שיש להם דברים חשובים הרבה יותר, הרבה יותר מהחיים של חללי מערכת הבריאות. הם לא יפרקו קואליציה על כך. ליצמן משרת את הציבור ששלח אותו, לכן הוא ייהרג במלחמה כנגד גיוס בחורי ישיבה, ישכב על הכביש למען השבת, יילחם בכל כוחו לטובת כספים לחינוך הדתי, ואילו על הבריאות? רק אם יישאר כוח ועודף, אבל על כך הוא לא יפרק את הקואליציה. אני מאמינה בציבור ואני יודעת שהציבור ייתן לי את הכוח להילחם בעבורו ללא פשרות".

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן