קטעים מענינים מתוך מאמר שהתפרסם בדוקטורס אונלי: שימו לב שראשי המערכת מציינים "יעילות" (עלות תועלת) מבלי להזכיר את מספר הנפגעים הרבים שלא לצורך מדי יום במערכת הבריאות. קרוב לוודאי שגם אינם מודעים למספרים המבהילים…

דו"ח ה-OECD ל-2019: תוצאי בריאות מצוינים בישראל מול מחסור במשאבים

הדו"ח החדש מציג תמונה מורכבת של מערכת הבריאות הישראלית: "רמת התשתיות הנמוכה יחד עם רמת הנצילות הגבוהה במיוחד עלולות לייצר מחסור משאבים אקוטי בעשור הקרוב"

מערכת דוקטורס אונלי07.11.2019, 13:04

הדו"ח מציג תמונה מורכבת של מערכת הבריאות הישראלית: תוצאי הבריאות בישראל גבוהים מאוד במגוון מדדים, ביניהם: תוחלת החיים העומדת על 82.6 שנים בעוד שתוחלת החיים הממוצעת ב-OECD היא 80.7 שנים בלבד. בנוסף, במדינות הארגון בממוצע 9.1% מהחולים שאושפזו עקב התקף לב מתים בתוך 30 יום לעומת 7.5% מהחולים בישראל.

בהודעה שפרסם משרד הבריאות על ממצאי הסקירה נאמר: "נתונים חיוביים אלה, ציינו עורכי הדו"ח, מושגים באמצעים כספיים פחותים משמעותית ביחס לשאר מדינות ה-OECD, מה שמראה על יעילות גבוהה במיוחד של מערכת הבריאות. ההוצאה הלאומית כאחוז מהתמ"ג נמוכה ביחס למדינות ה-OECD: בעוד שההוצאה הלאומית הממוצעת לבריאות ב-OECD עומדת על 8.8% מהתמ"ג, ההוצאה הלאומית בישראל עומדת על 7.5% מהתמ"ג. שיעור ההוצאה הציבורית בישראל עומד על 63.6% מההוצאה הלאומית לבריאות, לעומת 73.6% בשאר מדינות הארגון.

"המשמעות היא", ציינו במשרד הבריאות, "שבעוד שבישראל ההוצאה לבריאות על כל נפש היא 2,780 דולר בממוצע בשנה, במדינות ה-OECD, ההוצאה לנפש היא כ-4,000 דולר בממוצע בשנה. בדומה, גם שיעור הרופאים והאחיות בישראל, על אף השיפור המשמעותי שחל בשיעור האחיות בשנים האחרונות…  "רמת התשתיות הנמוכה, יחד עם רמת הנצילות הגבוהה במיוחד ביחס למדינות ה-OECD, עלולה לייצר מחסור משאבים אקוטי במערכת הבריאות בעשור הקרוב, ובעיקר במקרה של גידול פתאומי בתחלואה, בתקופת החורף או במקרה של חירום, ככל שלא תהיה היערכות לאומית להזדקנות האוכלוסיה.

אחד הנתונים המדאיגים שעולים מן הדו"ח נוגע לשיעור הרופאים בגיל 55 ומעלה מבין כלל הרופאים במדינה. ישראל נמצאת במקום השני אחרי איטליה, עם 50% מהרופאים שעברו את גיל 55, מה שמלמד על מחסור קיים שצפוי להתרחב, שכן חלקם נמצאים בפנסיה או קרובים ליציאה לפנסיה. מדובר בפער אדיר בהשוואה למצב בשנת 2000, אז רק 27% מהרופאים בישראל היו מעל גיל 55 וכיום לא קיימת עתודה צעירה מספקת.

אינדיקטורים נוספים בדו"ח משקפים את התנהגויות הבריאות בישראל. אחוז צריכת האלכוהול הוא מהנמוכים ביותר בקרב מדינות הארגון. שיעור המעשנים ירד והוא נמצא כיום באחוז נמוך מהממוצע במדינות הארגון. שיעור ההשמנה בישראל בקרב בוגרים נמוך מהממוצע, אולם שיעור הילדים בהשמנת יתר גבוה באופן יחסי.

פורום החירום הלאומי "5 מיליארד לבריאות": "מדיניות ההרעבה של מערכת הבריאות תכחיד אותה בתוך שנים ספורות"

בתגובה לפרסום ממצאי הדו"ח, נמסר מפורום החירום הלאומי "5 מיליארד לבריאות": "נתוני ה-OECD והפערים העצומים בין מערכות הבריאות במערב לזו בישראל צריכה להטריד כל אזרח בישראל. נתונים אלה מעידים יותר מכל על כך שהמשך 'מדיניות ההרעבה' של מערכת הבריאות תכחיד בתוך שנים ספורות את מערכת הבריאות הציבורית בישראל.

"אסור להסכים עוד למדיניות ההרעבה של האוצר. קריסתה של מערכת הבריאות הציבורית כפי שאנו עדים לה בכל יום מחייבת תוספת מיידית של חמישה מיליארד שקל לבסיס תקציב הבריאות ליישום מתווה המנהל לתכנון אסטרטגי וכלכלי במשרד הבריאות, הוספת מיטות בהתאם לגידול ולהזדקנות האוכלוסיה, לתקצוב רפואה מונעת, שיקום אשפוז סיעודי ובריאות הנפש, לעדכון קבוע של סל התרופות, לעדכון תקציב הקופות בהתאם לגידול באוכלוסיה, לחיזוק רפואת הקהילה, לתמיכה תקציבית בבתי החולים ותוספת מיידית של אלפי תקני סיעוד ורפואה".

נציגי הפורום קראו לציבור בישראל "לדרוש ממהמדינה לעמוד בהתחייבויותיה, כמתחייב בחוק ביטוח בריאות ממלכתי. זו הבריאות שלנו, של ילדנו ושל הורינו, של כל אחד מתושבי ישראל העלול, בעת הצורך לשלם בחייו".