סקר של הר"י: כ-80% מהרופאים הצעירים אינם מרוצים מתנאי עבודתם

ד"ר ליאור אונגר, יו"ר פורום המומחים הצעירים בהר"י: "במקום שהמומחה הצעיר ינסוק למעלה, הוא מיואש ונופל לתוך תהום"

כ-80% מהרופאים המומחים הצעירים אינם שבעי רצון מתנאי עבודתם, כך עלה מסקר שקיימה ההסתדרות הרפואית בקרב כ-400 רופאים צעירים מ-48 מוסדות רפואיים, שהזדהו בשמם וציינו את מספר רשיון הרופא שלהם. כך מדווח הבוקר (ג') "ידיעות אחרונות".

בדיווח של ענבר טויזר נמסר כי שיעור חוסר השביעות הרצון הנוגע לתנאי השכר והעומס היה 20% כל אחד, הצורך בהשלמת הכנסה, חוסר שעות מחקר, תקנים, תחושה של היעדר אופק מקצועי – 10% כל אחד וכן יחס לא הולם מהמנהלים, תנאים נלווים, יחסים בצוות ותדמית גרועה – 5% כל אחד.

הסקר בוצע על ידי חברת כלים שיווקיים עבור פורום המומחים הצעירים בהר"י. יו"ר הפורום, ד"ר ליאור אונגר, צוטט בדיווח: "לרופאים וגם בדעת הקהל יש תחושה שתקופת ההתמחות היא הגיהינום של הרופא, שאחריה הוא הופך למומחה וחייו משתפרים פלאים ומגיעה תקופה של שגשוג. אבל המציאות בשטח שונה: במקום שהמומחה הצעיר ינסוק למעלה, הוא נופל לתוך תהום. הרופאים המומחים הצעירים לא רואים תקווה ברפואה הציבורית וחשים מיואשים".

תגובת הר"י המופיעה בדיווח: "פורום המתמחים מצא לנכון להתייחס במלוא הרצינות ובאופן מיידי לממצאי הסקר ולבחון דרכים למיצוי ולתיעדוף הנושאים הקריטיים שעלו ממנו. לאור תוצאות הסקר התקיים דיון עם הנהלת הר"י והוחלט על הקמת הפורום לאלתר כדי לקדם את הנושאים שעלו".

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בהר"י, ד"ר חגי לוין, אמר ל"דוקטורס אונלי" בתגובה לסקר: "עובדי מערכת הבריאות, ובפרט הרופאים והרופאות הצעירים, עובדים בתנאי עבודה קשים וחווים שחיקה לאור העומס הנוראי והמחסור במשאבים במערכת הרפואה הציבורית בישראל".

במסגרת ההסתדרות הרפואית מוביל ד"ר לוין צוות בנושא "מרכזים רפואיים מקדמי בריאות" ולדבריו, "כדי שהמטפלים יוכלו לטפל כראוי, חייבים לדאוג לבריאותם וליצור עבורם סביבת עבודה מקדמת בריאות. חייבים להשקיע הרבה יותר משאבים במערכת הרפואה הציבורית ולדאוג לתנאי עבודה סבירים לעובדים, כולל שינה ותזונה סדירה. חוסר בשעות שינה, שעות תורנות ממושכות, עומסים בלתי נסבלים ולעתים גם היעדר זמן מספיק להפסקות אוכל עלולים להשפיע על ביצועים מקצועיים".