במסגרת מיזם פעילי הבריאות נפתחים כעת עשרות קורסים אקדמיים ברחבי הארץ, בהם יושם דגש על נושאי תזונה, פעילות גופנית ונושאים חשובים אחרים בשמירת הבריאות שלנו ושל בני משפחתנו וקהילתנו.

ראו מה התפרסם כעת בנושאי משקל יתר:

דו"ח חדש של ה-OECD: השמנת היתר בישראל מקצרת את החיים ב-3.4 שנים

יותר ממחצית הישראלים ולמעלה משליש הילדים בישראל הם עם עודף משקל | 27% עם השמנת יתר חולנית הקשורה במחלות כרוניות כסוכרת ומחלות לב

דו"ח חדש של ה–OECD שפורסם בשבוע שעבר ועוסק בנטל הכלכלי של תופעת השמנת היתר והמחלות הכרוניות הקשורות בה, מצביע על כך שהשמנת היתר בישראל, כאחת מתוך 36 מדינות ה-OECD שנכללו בדו"ח, מקצרת את החיים בשלוש שנים וארבעה חודשים.

השיעורים הגבוהים ביותר של קיצור חיים עקב מחלות בהקשר להשמנת יתר נמצאו במקסיקו (ארבע שנים וחודשיים), פולין ורוסיה (3.9), ארה"ב והונגריה (3.7) רומניה (3.5). לעומת זאת, המדינות שבהן קיצור החיים הוא הנמוך ביותר עקב השמנת היתר בהתאם לדירוג זה היו: הודו ויפן – שנה אחת, אינדונזיה – 1.5, דרום קוריאה – 1.7, צרפת – 2.7 ואירלנד – 2.9 שנים.

על פי הדו"ח, 50.9% מהישראלים הם עם עודף משקל, 27% עם השמנת יתר חולנית הקשורה במחלות כרוניות כמו סוכרת ומחלות לב. 35% מהילדים בישראל הם עם עודף משקל.

60% מכלל אוכלוסיות מדינות ה-OECD הם עם עודף משקל וכ-25% עם השמנת יתר. 50% מהאנשים אינם צורכים מזון בריא. 40% מנהלים אורח חיים יושבני, אחד מכל שלושה לא מבצע פעילות גופנית מספקת, שניים מכל חמישה אנשים אינם צורכים מספיק ירקות ופירות בתפריט היומי

הדו"ח מציין כי מחלות הקשורות בהשמנת יתר יגבו חיים של יותר מ-90 מיליון בני אדם במדינות ה-OECD ב-30 השנים הבאות ותוחלת החיים ברבות מהן תתקצר בשלוש שנים ובאחדות מהן אף יותר. הבעיה הבריאותית תגרום לירידה ב-3.3% בתל"ג ותהווה נטל כבד על תקציבי משקי הבית, לערך 360 דולר לאדם, בשנה.

יותר ממחצית האוכלוסיות ב-34 מתוך 36 מדינות ה-OECD הן עם עודף משקל והשמנת יתר, כמעט אחד מכל ארבעה בני אדם. השיעור הממוצע של בגירים עם השמנת יתר עלה במדינות הארגון בתוך שש שנים (עד 2016) מ-21% ל-24% – כלומר נוספו עוד כ-50 מיליון בני אדם.

ילדים משלמים את המחיר הכבד ביותר של השמנת יתר ועודף משקל ניכר, ציינו מחברי הדו"ח: תלמידים עם השמנת יתר פחות טובים בלימודים, נוטים יותר להיעדרויות, מראים פחות שביעות רצון מהחיים ונוטים להיות כדי פי שלושה יותר מאחרים קורבנות לאיומים, הפחדות והתעללות.

אנשים עם מחלה כרונית אחת לפחות עקב השמנת יתר – התורמת לקיצור תוחלת החיים – נוטים לעבוד פחות (8%) ו-3.4% נוטים ליתר היעדרויות מהעבודה.

בממוצע במדינות ה-OECD יוציאו בין 2020 ל-2050 כ-8.4% מתקציבי הבריאות שלהן על טיפול במחלות הקשורות בהשמנת יתר – במצטבר מדובר ב-321 מיליארד דולר או 209 דולר לאדם בשנה. 70% מכלל ההוצאות יהיו על טיפולים בהקשר בסוכרת. השמנת יתר אחראית ל-2.3% מהתחלואה הקרדיווסקולרית ול-9% מסרטן.

עוד עולה מהדו"ח כי 60% מכלל אוכלוסיות המדינות החברות בארגון הם עם עודף משקל וכ-25% עם השמנת יתר. 50% מהאנשים אינם צורכים מזון בריא. 40% מנהלים אורח חיים יושבני (יותר מדי צפייה בטלוויזיה), אחד מכל שלושה לא מבצע פעילות גופנית מספקת, שניים מכל חמישה אנשים אינם צורכים מספיק ירקות ופירות בתפריט היומי שלהם.

עורכי הדו"ח ציינו כי הפחתה ב-20% בתכולת הקלוריות של פריטי מזון "דחוסי אנרגיה" יובילו להימנעות של 1.1 מיליון מקרים של מחלות כרוניות בהקשר להשמנת יתר, ל-51 אלף עד 115 אלף שנות חיים נוספות בשנה עד שנת 2050 ולתוספת של 1.4 מיליון משרות מלאות בשנה בכלל מדינות ה-OECD.

הצטרפו למסע החברתי וציינו רצונכם להשתתף בקורס בקרבת ביתכם.

בהצלחה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן