לפתרון זמינות היועצים עולות חדשות לבקרים הצעות מהצעות שונות. משום מה, הפתרון המתבקש והברור ביותר נסתר מהעין באופן תמוה

הכתבה פורסמה באתר Doctors Only בתאריך 15 במאי 2018.

לפני חודש התפרסם מאמר ב CMAJ של DUGANI וחב' הקובע דבר שידוע היטב בקרב מומחים ברפואת המשפחה: רפואת משפחה איכותית יכולה לתת מענה מקצועי ל-90% מצורכי האוכלוסיה. מחקר שנוהל ע"י הבנק העולמי ב–12 ארצות הציע לאחרונה את חיזוק רפואת המשפחה כפתרון חשוב בכלכלת בריאות וככלי לשיפור מדדי בריאות לאומיים. נמצא שרפואת משפחה איכותית התאפיינה בעיקר בהיותה הכתובת הראשונה לאזרחים ברוב הבעיות הרפואיות, בעבודה יעילה של צוות רב תחומי, במערכת אבטחת איכות ועוד.

המומחיות ברפואת המשפחה בישראל קיבלה תאוצה משמעותית בעיקר בקופת חולים הכללית על ידי פרופ' דורון ז"ל שעזב אותנו לאחרונה. במסגרתה עוברים המתמחים סבבים ממושכים ברפואה פנימית (כולל תת התמחויות כמו אנדוקרינולוגיה, קרדיולוגיה, גסטרו וכדומה) רפואת ילדים, פסיכיאטריה, גריאטריה, אורתופדיה ועוד. כל זאת כדי לתת מענה איכותי למטופלים הפונים עקב מגוון בעיות מתחומים שונים, מבלי צורך להפנותם ליועצים ולבדיקות מיותרות.

רופאי המשפחה הופכים למומחים ברפואה ראשונית ובבעיות שכיחות ולומדים לזהות אותן הבעיות המחייבות בירור מעמיק במיוחד והמחייבות מעורבות של יועצים במקצועות השונים. בכך מצטמצם משמעותית היקף הפניות המיותרות המציפות יועצים בבעיות בנאליות וגם היקף בדיקות היתר הכרוכות בבזבוז משאבים אך גם בנזק הנובע מ"רפואה ביתר".

המענה האיכותי מסתמך ראשית על הכרת "האורות האדומים" ונושאים המחייבים בירור מדי ומצד שני, על הקשר החזק, הזמין והמתמשך בין המטופלים לרופא המשפחה שלהם. האבחנה והטיפול הניתנים על ידי המומחה לרפואת המשפחה, נבחנים בעיקר על פי תוצאיהם. השיפור בתסמינים מלמד על אבחנה וטיפול נכונים. אם אין שיפור – יש מקום לבחינה מחודשת ושינוי מסלול.

רפואת משפחה איכותית מבוססת על עקרונות של זמינות, המשכיות ואינטגרציה של היבטים פסיכוסוציאליים המשמעותיים לאבחון ולטיפול נכון. במרפאות הדגל של רפואת המשפחה, היה נהוג כמו-כן, להיפגש עם יועצים שונים שהיו מגיעים למרפאות הקהילה, דנים במקרים מורכבים ומשדרגים את הידע המעודכן של רופאי המשפחה. במרפאות רבות המנוהלות ע"י רופאי משפחה מומחים, ניתן למצוא גם כיום, פרקטיקה כזו. חשוב להדגיש שרופאי המשפחה זוכים ביום השתלמות שבועי על חשבון שעות עבודתם, כדי ללמוד ולהישאר מעודכנים בכל שטחי הרפואה.

המציאות בישראל 2018

המציאות השכיחה בישראל של 2018 שונה בתכלית ממה שתואר. ראשית, נזכיר שמספר רופאי המשפחה הולך ומתמעט משנה לשנה. ההערכה היא שכ-430 מומחים ברפואת המשפחה חסרים כבר כעת בקהילה (שווה ערך ל-600  אלף איש שאין להם רופא משפחה ומציפים מרפאות עמוסות אחרות). הזדקנות האוכלוסיה, תוך ריבוי המספר היחסי של מחלות כרוניות, מעלה את הצורך בתוספת רופאי משפחה למספר נפשות, אך בפועל קורה ההפך המוחלט – המספר יורד ועוד צפוי לרדת בכמה דרגות עקב הפרישה הצפויה של כ–1,000 רופאים בשנים הקרובות.

הפועל היוצא של המציאות שתוארה הוא עומס מוטרף על הרופאים שבמערכת הציבורית, היוצר שחיקה קשה, זמן מפגש אבסורדי של 3-6 דקות למטופל, (שניהם יוצרי טעויות), עזיבה פנימית משמעותית (רופאי משפחה רבים שעברו למקצועות אחרים ולניהול) ואובדן האטרקטיביות של המקצוע היפה הזה למתמחים פוטנציאליים הנרתעים מתופעות אלו ונמנעים מלהצטרף להתמחות ברפואת המשפחה.

גם ציבור המטופלים חווה בדרכו את המשבר הקשה ברפואת המשפחה. נזכיר כאן שעקב שיקולי פופוליזם וקריצה למטופלים, אפשרו קופות החולים כבר לפני שנים את הפנייה הישירה ליועצים. מהלך אל-חזור זה יצר מספר רעות חולות: ראשית עומס עצום ומיותר על היועצים – כפי שהודגם לעיל בזמן ההמתנה הלא מציאותי. שנית, מקרים רבים שמגיעים ליועצים השונים פונים באופן שגוי ליועץ הלא נכון עקב "אבחנה עצמית" מוטעית (למשל, פנייה לרופא אא"ג עקב כאבים שמקורם בשיניים) – דבר הגורם לתסכול מקצועי של היועצים ולהגברת השחיקה שלהם. שלישית, עלות עצומה ומיותרת הנופלת על מערכת הבריאות הציבורית (למשל, הפניה לבדיקות מיותרות ולייעוצים נוספים וכדומה) ועל משקי הבית.

המטופלים, רבים מהם עדיין לא משויכים לרופא משפחה ואינם יכולים להנות מרפואת משפחה איכותית, "מצביעים ברגליים", פונים ליועצים שונים, מקבלים מהם תרופות ובדיקות רבות והרי לנו מציאות של "חור שחור" שמגדיל את עצמו ובולע לתוכו עוד ועוד תקציבי עתק, רופאים שחוקים, מטופלים מאוכזבים ומערכת בריאות קורסת.

מנכ"ל משרד הבריאות פרסם בימים האחרונים שמשרדו ער לשחיקה ברפואת המשפחה ומקצה מענקים להכשרת עוד רופאי משפחה שיתמחו בקהילה. זה אכן צעד ראשון וחיובי ביותר לכוון.

אחת מהמטרות העיקריות של המסע החברתי להבראת הרפואה היא חיזוק רפואת המשפחה. אנו פועלים במספר כוונים לצורך זה, כמו למשל מיזם "תמיכת עמיתים" שנועד לתמוך באנשי צוות רפואי הסובלים משחיקה ומיזמים נוספים (ראו https://goo.gl/NpQzmy ). לאורך המסע צברנו רעיונות רבים וטובים ואנו פועלים להשמתם הדחופה. עד כה הצטרפו למסע מאות רופאים – רופאי משפחה ויועצים כולל מנהלי מחלקות ובתי חולים, אנשי צוות רפואי נוספים כמו גם אנשים טובים רבים מהציבור הרחב והערני.

 

נכתב על ידי דר' אלון מרגלית.