על מנת לשמר ולפתח את הטוב שבמטפלים ולשמור על המטופלים פועל המסע החברתי להבראת הרפואה באמצעות סדרת מיזמים המיועדים לקדם את הבריאות של כולנו

פורסם ב:

בעודי מתיישרת וצלצול טלפון מסיח את מחשבותי, על הקו רופא המשפחה של אמי: “רק כעת סיימתי את המיפגשים עם מטופלים, הוא מתנצל. יש לי תשובת תרבית בשבילך, החיידקים שצמחו מהפצע רגישים לאחת משתי האנטיביוטיקות שהיא מקבלת, את יכולה להפסיק את האחת.

איזה יופי, פחות כאבי בטן, אני אומרת בשמחה. “מה שלומה? הוא מתענין ואני מספרת, הוא מוסר ד”ש והיא צועקת מהחדר שלא אשכח למסור לו תודה.

זו רק דוגמא קטנה למסירות שבה אמי מטופלת, למעטפת הכוללת קבוצת רופאי משפחה מסורים ואיכפתיים, המשרים על הצוות שעובד איתם אוירה נעימה וקשובה, כל זה מאפשר לי – הבת המלוה לתמוך באמי הקשישה ולעבור איתה דרך החולי, הכאב והסבל.

יומיים אחרי הארוע המתואר צפיתי בהתרגשות בכתבה שסקרה את הענקת פרס דניאלי לרופא המסור של המדינה לרופאי משפחה.

התרגשתי מהבחירה, מהכבוד וההערכה לעוסקים בעשיה מקצועית ומסורה, הנתפשת על פניה כאפורה ושגרתית,  הבחירה במקצוע הזה מבטאת הכרה בכך כי רופאי המשפחה הינם בעצם בסיס הפירמידה של שירותי הרפואה.

השנה התפרסם מחקר בינלאומי גדול שלפיו מדינות המתבססות על רפואת משפחה מקצועית איכותית וחזקה, זוכות לרפואה איכותית, יעילה וזולה יותר, ניתן אפילו לחשב כמה חיי אדם יינצלו בתוספת רופא משפחה לכל -100,000 תושבים. במקביל התפרסם מחקר שהצביע על הארכת חיים משמעותית של מי שבחרו ברופא משפחה קבוע. אלו רק שני נתונים המסמנים מגמה: מי שרוצה לשמור על בריאותו, חייב לקחת אחריות, אחד הצעדים החשובים בנושא הוא בחירה נבונה והקפדה להשתייך לרופא קבוע המכיר אותנו לאורך זמן, זוכר את בעיותינו, רגישויותינו ועמדותינו, רופא בכל ידע בתחומים רחבים ומעל לכל איכפתי.

איכפתיות היא הא’ מתוך הא’ ב’ הטיפולי של כל העוסקים ברפואה ובסיעוד, בלעדיה אין טיפול ראוי. זוהי התכונה שהפרס מעלה על נס ולא במקרה, אין מקצועיות ברפואה בלי איכפתיות, כשרופא או אחות מגלים יכולת טכנית או ידע מדוייק, יש לכך חשיבות, אבל כשאין איכפתיות, אין קשב, אין קשר עין, הסיכון לאבחנה שגויה ולטעויות בטיפול גדל. ההוקרה של התחום החשוב הזה, הקרוב כל כך ללבי, חשובה גם כיוון שהיא מעלה על נס את ההשקעה הגדולה והמתמדת של רופאי המשפחה המצליחים לשמור על אנושיות ומקצועיות למרות תנאים קשים על גבול הבלתי אפשריים.

אנו חיים בתקופה של קיטוב: הפער בין הציונים הגבוהים שבהם זוכה הרפואה הישראלית לבין המצוקה של העוסקים בה הולך וגדל, הפרסים מגיעים לצוותים הרפואיים המשקיעים ככל יכולתם בעשיה, למרות מחלת השחיקה הפוגעת ב -68% מהרופאים וב-75% מהאחיות כתוצאה מהקושי היומיומי שהם עומדים בפניו.

מטרת הפרס היא “להעריך ולהוקיר את האנושיות ואת השותפות האמיתית של הרופאים והאחיות, עם החולים שתחת השגחתם”, המטופלים הנרגשים שהמליצו על רופאיהם מעריכים ומוקירים תכונות חשובות אלו, אני מברכת את הרופאים הנבחרים ומוקירה בהזדמנות זו את עמיתי רופאי המשפחה המתאמצים לעשות טוב ולהיות ראויים למטופליהם.

על מנת לשמר ולפתח את הטוב שבמטפלים ולשמור על המטופלים פועל המסע החברתי להבראת הרפואה באמצעות סדרת מיזמים המיועדים לקדם את הבריאות של כולנו.

לפרטים היכנסו לאתר המסע החברתי להבראת הרפואה והצטרפו לעשיה.

 ד”ר אביבה אלעד – המסע החברתי להבראת הרפואה

cure-medicine.co.il/http://www

https://www.facebook.com/masa.hevrati/

בשיתוף ברק רום