מחקר: אם נשארים אצל רופא המשפחה במשך שנים – הסיכויים לחיות יותר, עולים

מחקר רחב היקף שבדק נתונים של יותר מ-16 אלף מטופלים, מצא כי אלה שהחליפו רופאי משפחה בתדירות גבוהה, היו בסיכון תמותה גבוה יותר בהשוואה לאלה שנשארו נאמנים לאותו רופא מטפל

ד"ר איתי גל פורסם:  05.07.18 , 11:41

כמה רופאי משפחה החלפתם בשנים האחרונות? מחקר חדש מגלה שאם לא שמרתם אמונים לאותו רופא, הסיכון שלכם למות גבוה יותר. ממצאי המחקר רחב ההיקף פורסמו בגיליון האחרון של כתב העת BMJ Open. מחקרים קודמים כבר הראו שטיפול מתמשך אצל אותו רופא מפחית את מספר הביקורים בבית החולים ומעלה את ההקפדה על חיסונים המונעים מחלות. כעת מגלה המחקר החדש כי הקפדה על ביקורים אצל אותו רופא ממש עשויה להציל את חייכם.   החוקרים, מהאוניברסיטאות אקסטר ומנצ'סטר בבריטניה, ניתחו נתונים מ-726 מחקרים, מהם נמצאו 22 מחקרים מתאימים שנכללו במחקר, כולם נערכו החל בשנת 2010. המחקרים כללו סך של 16,855 מטופלים מתשע מדינות שונות בהן ארצות הברית, אנגליה, דרום קוריאה וישראל. 18 מהמחקרים הראו קשר ישיר בין טיפול אצל אותו רופא לבין סיכון מופחת לתמותה. 16 מתוכם מצאו כי ההפחתה בתמותה נקשרה בסיבות תמותה שונות.

 "בזמן שאנחנו רואים את הכותרות בעיתונים ששמות דגש דווקא על טכנולוגיות ומכשירים חדשים ברפואה, המחקר שלנו מראה דווקא את הצד האנושי של הרפואה וכמה הוא חשוב, ואפילו יכול להיות עניין של חיים ומוות", אמר דניס פרדיה גריי, אחד החוקרים. "המשכיות בטיפול מתקיימת כאשר החולה נפגש עם הרופא באופן תדיר, התקשורת בין השניים טובה והמטופל מסופק", הסביר חוקר נוסף, פרופ' פיליפ אוואנס.

 כך בוחרים רופא משפחה

"בחירת רופא המשפחה היא אחת ההחלטות הרפואיות החשובות ביותר שאדם מקבל בחייו", אומרת ד"ר מיכל שני, יו"ר איגוד רופאי המשפחה בישראל, "הקשר בין רופא למטופליו הוא קשר ארוך טווח. הזמן מאפשר היכרות טובה יותר עם המטופל, לא רק לשם ההיכרות עם המחלות שלו אלא גם עם המשפחה שלו, סביבתו והעדפותיו. כל אלה, יחד עם הנגישות והזמינות של רופאי המשפחה, הופכים אותם לאנשי המפתח בטיפול במטופל, על אחת כמה וכמה כשמדובר בחולים מורכבים".

 ומתי הזמן הנכון להחליף רופא?

 ד"ר שני: "קשר עם רופא המשפחה הוא קשר ארוך טווח וכל אחד צריך לחפש את הרופא שמתאים לו. רופא משפחה מתאים הוא רופא שהתקשורת איתו טובה, שמרגישים איתו בנוח וסומכים עליו. אם זו התחושה עם רופא המשפחה שלך סימן שזה הרופא שמתאים לך. אם לא, אולי  כדאי לחפש רופא אחר".