דר יואב יחזקאלי פרסם בדה מרקר 11/2/19:

המהפכה ברפואה תתחיל אצל רופא המשפחה

למרפאתי הגיע לאחרונה משה, מטופל חדש שסיפר שירד 14 ק"ג בחודש. נמצא שהסוכר שלו בדם בשמיים ומצבו הצריך טיפול דחוף. הופתעתי לראות בתיקו הרפואי שערכי הסוכר שלו היו חריגים מזה שנה, וכי ביקר אצל מספר רופאים בתקופה הזו בגלל מחלות קלות. הבנתי שאילו אחד מהרופאים היתה לו עוד דקה ותשומת לב כבר אז היה יכול להיות מטופל בזמן ולמנוע את ההסתבכות מסכנת החיים.
אבל לרופאים היום אין זמן: העומס רב, מערכת המחשוב הרפואי אינה ידידותית, והבירוקרטיה רבה. הרופא השחוק, כפי שהוכח בסקר השחיקה של משרד הבריאות, חסר את הכוחות הקוגניטיביים והרגשיים כדי פשוט לשים לב יותר. כשהרופא מחפש תמיכה מהמערכת הוא רואה מעליו מנהלנים מכוונים לתפוקות שחסרים הבנה של הווית המפגש הטיפולי לעומקה. מנהיגות אמתית למטפלים בקוו הראשון, מבינה ותומכת, חסרה.
היתה לי הזכות לכהן בתפקידי ניהול בכירים במערכת במקביל לעיסוק כרופא. במנעד העצום שבין לנהל אלפי רופאים ועובדים לבין לטפל בחולה האחד זכיתי לקבל פרספקטיבה על מצב מערכת הבריאות היום ומה צריך לעשות כדי להתאימה לצרכים המשתנים.
כמנהל אתה מבין שהאוכלוסייה מזדקנת וחולה יותר במחלות כרוניות. חרב התקציב מתהפכת מעל הראש ואיכות הטיפול נדחקת מפני שיקולים כלכלים ושיווקים. בתי החולים קורסים כי רפואת הקהילה לא מעניקה את הטיפול שהרופאים שלה יודעים לתת והמטופלים מתגלגלים שלא בטובתם לבתי החולים, כי לרופא העמוס לעייפה קל יותר להפנות לבתי החולים, לשלוח לבדיקות מיותרות ולרשום תרופות מיותרות, כולם משאבים יקרים. משאבי המערכת מועטים ומה שיש אינו מושקע בדברים הנכונים: מחקרים הראו שרפואה ראשונית איתנה ( רפואת משפחה וילדים ) המעניקה טיפול הוליסטי לאדם כשלם נותנת איכות רפואית גבוהה יותר בפחות כסף. לקשר ולאמון בין מטופל לרופאו אין תחליף: הזמן שלוקח לרופא להכיר ולטפל כראוי במטופל חדש מיתרגם לאיכות נמוכה ובדיקות ובירורים מיותרים. רופא המשפחה הקבוע צריך להיות הציר המרכזי בטיפול השלם במטופל.
כמנהל שעובד גם בשטח אתה לומד שהדור הצעיר מעוניין בשירות זמין באיכות גבוהה, אבל שגם לדור הרופאים הצעיר איכות החיים חשובה ואינו מוכן עוד לעבוד בתנאי קיצון. מפציעה התובנה שליבת העיסוק של מערכת הבריאות היא המפגש מטפל- מטופל, והמרחב הזה רחוק היום מלהיות מיטבי בכל היבטיו: האיכות המקצועית, הקשר האנושי, הזמן שמוקדש וההשלכות הכלכליות. המטופל הפך לצרכן, אך רפואה אינה מצרך והרופא אינו נותן שירות.
הרופא בשטח רואה מטופל כואב וסובל שאינו שבע רצון מהמפגש שלו עם מערכת הבריאות, וגם עבורו כרופא להקליד במחשב בחמש מתוך שבע הדקות שיש לו בממוצע להכיר, לאבחן ולטפל במטופל זה לא משרת את המטרה לראות את החולה באמת, להיות אתו ולנסות לרפאו ולהקל עליו.
מערכת הבריאות אינה ברת קיימא לאורך זמן. השינוי הכרחי ואינו תלוי רק בתוספת תקציב. נדרשים שינוים מהותיים בגישה, בתהליכי עבודה, בטכנולוגיות ובתמריצים. הכרחי להתמקד בלב העניין: במפגש הטיפולי. רק כאשר המפגש הזה, המרחב הרקום שבין המטפל למטופל שיש לגשת אליו בחרדת קודש מפני שהוא כה אישי וייחודי, יהיה אופטימלי- תוצאותיו יהיו המיטיבות ביותר גם עבורם וגם עבור המערכת כולה.
יש במערכת רופאים ועובדים נפלאים אך הם שחוקים. טיפול בשחיקה הגבוהה של הרופאים היא צו השעה- אפילו המבטחים בארה"ב מבינים שהשקעה ברווחת ( Wellness ) הרופאים כך שיהיו נכונים ומחוברים מחזירה את עצמה איכותית וכלכלית. שיפור התיק הרפואי הממוחשב ותעדוף ביקורים אצל רופאים לפי דחיפות רפואית ע"י מיון מקדים של אחיות יפנו את זמנו היקר של הרופא לטיפול במקרים המורכבים. אשפוז בבית יחסוך במיטות בתי החולים החסרות.
אלה התנאים הנדרשים כדי שהמטופל יזכה לתשומת הלב והחמלה המגיעים לו מרופא קשוב, מצבו יאובחן ויטופל נכון ויראו אותו כבן אדם. אין הצדקה שמשה חולה הסוכרת ורבים כמותו היום לא יזכו לטיפול הנכון בזמן ומצבם ידרדר. יש צורך דחוף להניע שינוי במרקם היחסים שבין המטפל למטופל, כדי שיהיה זה מרחב אנושי ואיכותי של נשמה ונשימה למטופלים ולמטפלים.

ד"ר יואב יחזקאלי, מומחה ברפואה פנימית ובמנהל רפואי, לשעבר רופא מחוזי, מנהל מחוז ומנהל אגף בקופות חולים

וכאילו כדי להמחיש, התפרסמה עוד כתבה על רופא שהתמוטט מהעומס…

מנהל יחידת הטראומה ב"הלל יפה" התמוטט במחלקה – עמיתיו הצילו את חייו

בתום משמרת עמוסה התמוטט הכירורג ד"ר אלכסנדר קורין המאושפז כעת ביחידה לטיפול נמרץ לב ומסביר: "עומס בעבודה, שעות ארוכות על הרגליים, אז הגוף קרס"

ד"ר אלכסנדר קורין, שמונה לא מזמן למנהל יחידת הטראומה במרכז הרפואי הלל יפה, קיבל את חייו במתנה מעמיתים למקצוע שביצעו בו החייאה, לאחר שאיבד את הכרתו במחלקה. הוא הובהל לחדר צנתורים במערך הלב של "הלל יפה", שם עבר צנתור דחוף, והוא מאושפז כעת ביחידה לטיפול נמרץ לב. הסיבה להתמוטטות הפתאומית אינה ברורה, למעט "עומס של עבודה", כפי שהוא מתאר. "אלה הם חיי כירורג, תמיד עמוס".

כזכור, לפני כשבוע נפטרו שני רופאים – ד"ר אורן זוסמן ז"ל וד"ר אלי פיליפ טוויטו ז"ל – מהתקף לב במקום עבודתם, לאחר שחשו ברע, בדקו את עצמם והמשיכו בעבודה.

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן